Skip to main content

 Chociaż OC należy do grupy ubezpieczeń obowiązkowych, jego wysokość nie zawsze będzie taka sama. Od czego to zależy? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Troje kierowców, różna cena OC

Tomasz, mieszkanka Kazimierza Wielkiego ma 40 lat. Jest szczęśliwym mężem i ojcem. A od 15 jest również wzorowym kierowcą. Może bowiem pochwalić się bezszkodową jazdą. Mężczyzna zapłacił za OC 790 zł. Anna, studentka ostatniego roku administracji, zdała egzamin na prawo jazdy dwa lata temu. A własnym samochodem cieszy się półtora roku. Za ubezpieczenie OC zapłaciła aż 1400 zł. Najmniejsze koszty poniosła Alicja. Kobieta niedawno kupiła Suzuki i mamą dwóch nastoletnich córek. Od prawie 20 lat jest również kierowcą i do tej pory nie uczestniczyła w żadnej kolizji ani w wypadku. Koszt OC w jej przypadku to 686 zł

Jak widać, każdy z naszych bohaterów zapłacił inną cenę za ubezpieczenie auta. Jakie są tego przyczyny? Co wpływa na wysokość OC.

Od czego zależy cena OC

Wiek i doświadczenie kierowcy

Nasza studentka Ania zapłaciła za OC najwięcej z całej trójki, ponieważ jest kierowcą z niewielkim stażem. A tacy, według wielu ubezpieczycieli, są niedoświadczeni i przez to bardziej narażeni na wypadek. Co więcej, podobno im młodszy kierowca, tym większa skłonność do brawurowej jazdy. Jeśli niedawno otrzymałeś prawo jazdy i oburzają Cię takie słowa, na Twoją niekorzyść działają statystyki. Według danych Centralnej Komendy Policji, ponad połowa wypadków w 2018 roku została spowodowana przez kierowców w wieku od 18 do 24 lat. Niestety, nie działa to w drugą stronę. Kierowcy, którzy ukończyli 55 rok życia również muszą liczyć się z wyższą składką. Kierowcy, w której grupie wiekowej najprawdopodobniej otrzymają najlepsze warunki? Najtańsze OC płacą najczęściej osoby między 35 a 45 rokiem życia.

Miejsce zamieszkania

Tomasz, mieszkaniec Kazimierza Wielkiego mógł liczyć na korzystniejsze warunki z kilku powodów. Pierwszym z nich jest miejsce zamieszkania. W 2017 mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zapłacili za OC o prawie 13% mniej niż kierowcy w innych częściach naszego kraju. Na niższy koszt OC wpłynął również stan cywilny mężczyzn. Single w 2018 roku zapłacili bowiem o prawie 500 zł więcej za ubezpieczenie pojazdu. Ponadto, Tomasz zawdzięcza niską składkę również doświadczeniu i bezszkodowej jeździe.

Marka i wiek samochodu

Trzeci kierowca, Alina zapłaciła najmniej ze względu na markę samochodu. Suzuki to bowiem drugie, najtańsze auto, jeśli chodzi o wysokość OC. Nie bez znaczeniu jest również staż Aliny za kółkiem i fakt, że przez tyle lat nie spowodowała żadnego wypadku, a pojazd jest prawie nowy. Zarówno Tomasz, jak i Alina mogli liczyć na korzystniejsze warunki OC, ponieważ mają dzieci. Z założenia bowiem. rodzice jeżdżą ostrożniej od osób bezdzietnych.

Najtańsze OC — jak je znaleźć

W 2018 roku kierowcy płacili za OC średnio 800 zł. Każdy ubezpieczyciel ma własne kryteria oceny ryzyka, dlatego pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, to porównanie ofert. Nie chodzi jednak o to, ile za OC płaci Twój znajomy, czy szwagier, ale o skorzystanie ze specjalnego kalkulatora albo o kontakt z doradcą ubezpieczeniowym. Ten ostatni wariant pozwoli Ci uzyskać dokładniejsze informacje. Jak już wiesz, cena takiego ubezpieczenia zależy od Twojej sytuacji życiowej, miejsca zamieszkania, doświadczenia za kierownicą oraz marki i stanu technicznego pojazdu.