Skip to main content

Mawia się, że wypadki chodzą po ludziach. Niestety, nawet podczas letniego wypoczynku  możesz potrzebować pomocy medycznej. Nie musi to być poważna choroba. Wystarczy, że zbyt długo będziesz przebywać na słońcu albo skręcisz kostkę podczas pieszej wędrówki. A co jeśli do takiej sytuacji dojdzie poza granicami naszego kraju? Jeśli wybierasz się na zagraniczne wakacje, zadbaj o to, by mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Co to jest EKUZ i jak działa ta karta? Jak długo czeka się na EKUZ? Ile kosztuje wyrobienie EKUZ? Jaki czas oczekiwania jest przewidziany w przypadku tego dokumentu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Co to jest EKUZ i gdzie obowiązuje

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, dzięki któremu możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej, kiedy przebywasz za granicą. EKUZ jest honorowana w krajach Unii Europejskiej oraz w państwach, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). To oznacza, że z bezpłatnej pomocy medycznej możesz skorzystać w Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, oraz w Szwajcarii.

Dlaczego warto

Prawda jest taka, że na wakacjach mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje. Zmiana klimatu, egzotyczne jedzenie mogą spowodować dolegliwości, z którymi nie poradzisz sobie na własną rękę. Co więcej, kiedy przebywasz w nowym miejscu, chcesz zwiedzić jak najwięcej. Twoja aktywność jest większa niż zazwyczaj, co oznacza, że ryzyko urazu rośnie. Właśnie dlatego EKUZ to absolutne minimum, jeśli chodzi o zagwarantowanie sobie dostępu do opieki medycznej za granicą.

Jak działa EKUZ

Dzięki EKUZ będziesz miał zagwarantowany dostęp do podstawowych świadczeń medycznych. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o to, abyś nie musiał wracać do kraju, żeby skorzystać z pomocy lekarskiej. Przykładowo złamanie ręki to stosunkowo błahy uraz. Po  unieruchomieniu kończyny, przy pomocy gipsu lub temblaka, możesz kontynuować urlop. Powrót do Polski w takim przypadku jest zupełnie niepotrzebny, Musisz pamiętać jednak, że posiadając EKUZ, korzystasz z tamtejszego ubezpieczenia zdrowotnego, na zasadach obowiązujących w danym państwie. Jeśli zatem jakieś świadczenie jest płatne w kraju, w którym przebywasz, a w Polsce wykonuje się go na NFZ, będziesz musiał za nie zapłacić.

Co więcej — świadczenie  będzie bezpłatne, jeśli skorzystasz z pomocy w placówce, która ma podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem. Jeśli skorzystasz z prywatnej opieki medycznej, bez względu na rodzaj świadczenia, poniesiesz koszty leczenia. Jeśli zatem uważasz, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to za mało, pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym. Taka polisa zapewnia szerszy zakres ochrony niż EKUZ.

Kiedy EKUZ nie zadziała

Decydując się na wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, warto mieć świadomość, kiedy EKUZ nie zadziała. Z dodatkowymi kosztami musisz liczyć się w przypadku planowanych zabiegów medycznych, skorzystania z ratownictwa medycznego, dodatkowych usług, które wykraczają poza podstawowa pomoc, np. w przypadku wizyty u dentysty, nie otrzymasz dodatkowego znieczulenia lub plomby “z najwyżej półki”. EKUZ nie pokrywa również powrotu do kraju. Z wyjątkiem sytuacji, w której leczenie w Polsce okaże się mniej kosztowne niż za granicą.

EKUZ — ile kosztuje

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem bezpłatnym. Kształtem przypomina dowód osobisty, więc bez problemu zmieścisz ją, np. w portfelu. Gdzie możesz wnioskować o wydanie takiej karty? Możliwości jest kilka. Możesz to zrobić osobiście w swoim oddziale NFZ, pocztą elektroniczną, trad lub na stronie internetowej obywatel.gov.pl.

Jak długo czeka się na EKUZ

Najszybciej, bo niemal “od ręki”, otrzymasz EKUZ, jeśli pofatygujesz się do swojego oddziału NFZ osobiście. Chociaż złożenie wniosku przez internet jest o wiele wygodniejsze, musisz liczyć się z tym, że wówczas czas oczekiwania na EKUZ będzie dłuższy i wyniesie od trzech do pięciu dni.roboczych. Jeśli wybierasz pocztę tradycyjną, powinieneś uzbroić się w cierpliwość. W takim przypadku, czas ten wydłuży się  bowiem jeszcze bardziej, ze względu na wymianę korespondencji.