Skip to main content

Znasz na pewno przysłowie: przezorny, zawsze ubezpieczony. Sama polisa to jednak nie wszystko. Prawdziwą ochronę może zapewnić tylko dobre ubezpieczenie NNW. Na co zwrócić uwagę porównując różne oferty? Które punkty w umowie i w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia powinny zwrócić Twoją uwagę? Oto 8 zasad, którymi powinieneś się przy wyborze polisy NNW.

Ubezpieczenie NNW — co to jest

NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to rodzaj polisy osobistej, której zadaniem jest ochrona zdrowia i życia osoby ubezpieczonej. Odszkodowanie zostanie wypłacone ubezpieczonemu, gdy w wyniku zdarzenia losowego, zostanie stwierdzony uszczerbek na zdrowiu. Definicja ta sugeruje, że zasady związane z polisą NN powinny być takie same w każdej agencji ubezpieczeniowej. W praktyce jednak oferty towarzystw ubezpieczeniowych różnią się od siebie. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać tę najkorzystniejszą?

5 zasad dobrego ubezpieczenia NNW

Poznaj zakres ochrony

Lista możliwych wypadków jest długa. Oczywiście, nie możesz przewidzieć wszystkiego, ale znasz swój tryb życia i wiesz najlepiej, na jakie wypadki jesteś narażony. Dobre ubezpieczenie to takie, które gwarantuje wypłatę odszkodowania zarówno przy niewielkim zbiciu kolana, jak również przy złamaniu żeber. Zapoznaj się dokładnie z listą ryzyk. Dzięki temu unikniesz niemiłego rozczarowania.

Sprawdź, jaka kwota odpowiada 1% uszczerbku na zdrowiu

Żebyś mógł porównać oferty, musisz zrobić dwie rzeczy. Sprawdź, jaką kwotę otrzymasz za 1% uszczerbku na zdrowiu. Następnie, zobacz, ile procent uszczerbku na zdrowiu odpowiada konkretnym ryzykiem, takim jak złamanie kończyny, oparzenie itp.

Zapytaj, czy ubezpieczenie obejmuje trwałe kalectwo i niezdolność do pracy

Nieszczęśliwe wypadki kojarzą się zazwyczaj z upadkiem na mokrej podłodze, czy niegroźnym oparzeniem. Tymczasem tego typu zdarzenia mogą mieć o wiele gorsze konsekwencje. Nieszczęśliwy wypadek może spowodować trwałe kalectwo, np. niedowład, utratę słuchu albo brak kończyny. Najczęściej wiąże się to z utratą zdolności do pracy i koniecznością stałej rehabilitacji. Zapytaj koniecznie, czy polisa, którą proponuje Ci ubezpieczyciel, pokryje koszty leczenia i rehabilitacji. A także, czy zapewni Ci środki finansowe, abyś mógł godnie żyć.

Sprawdź, czy na liście wykluczeń nie ma urazów sportowych i ryzykownych zawodów

Jeśli lubisz sporty ekstremalne, nie zapomnij sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie wykluczył tej grupy wypadków z polisy. Podobnie sprawa wygląda, jeśli wykonujesz zawód podwyższonego ryzyka, np. jesteś górnikiem albo policjantem.

Poznaj sumę odszkodowania na wypadek śmierci w wypadku komunikacyjnym

Nikt z nas nie żyje wiecznie. A statystyki są przerażające prawie 4000 osób ginie dziennie na polskich drogach, dlatego warto sprawdzić, czy Twoim najbliższym zostanie wypłacone odszkodowanie, jeśli Cię zabraknie.

Zapoznaj się z procedurą wypłaty odszkodowania

Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, zapytaj, jak wygląda procedura wypłaty odszkodowania. Jakie dokumenty i dowody musisz dostarczyć oraz ile czasu będziesz musiał czekać na wypłatę należności.

Jak kupić dobre ubezpieczenie NNW — podsumowanie

Każdy ubezpieczyciel musi zawrzeć wszystkie informacje o polisie NNW w umowie oraz w załączniku do niej, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zanim jednak podpiszesz jakikolwiek dokument, porównaj kilka ofert, skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym. Specjalista ds. ubezpieczeń odpowie na każde Twoje pytanie i rozwieje ewentualne wątpliwości. Dzięki temu wybierasz najlepszą ofertę, a zakres ochrony będzie dostosowany do Ciebie.