Skip to main content

Po świętach Bożego Narodzenia dzieci zaczynają odliczać czas do ferii zimowych. Trudno im się dziwić. Dla wszystkich uczniów to dwa tygodnie bez szkoły, a dla części z nich okazja do wyjazdu w góry lub na zimowisko w inne miejsce. Ferie to czas beztroskiej zabawy na świeżym powietrzu. Niestety, podczas takiego wyjazdu nie trudno o wypadek. Co zrobić, aby Twoje dziecko czuło się bezpiecznie podczas zimowego szaleństwa?

Wypadki w czasie ferii — statystyki

W 2017 roku Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego byli wzywani w czasie ferii zimowych ponad 1500 razy. Choć obecnie liczba akcji ratunkowych zmniejszyła się, urazy, takie jak złamania czy skręcenia w czasie zimowych aktywności, to codzienność. Statystyki, statystykami, należy jednak pamiętać o tym, że liczbami kryje się człowiek. Dziecko, które często wymaga hospitalizacji, a przy groźniejszych wypadkach — rehabilitacji. Czy odszkodowanie ze szkolnego ubezpieczenia wystarczą w takim przypadku?

Ubezpieczenie szkolne NNW — czy to wystarczy

Każdy uczeń może zostać objęty ubezpieczeniem szkolnym. Ten rodzaj polisy ma bowiem charakter grupowy. Co ważne — nie dotyczy wyłącznie okresu, w którym dzieci chodzą do szkoły. Ubezpieczenie obowiązuje również w czasie dni wolnych, w tym oczywiście w czasie wakacji letnich i ferii zimowych. Teoretycznie oznacza to, że Twoja pociecha jest objęta ochroną. Niestety, w praktyce odszkodowanie wypłacane z takiej polisą to symboliczne kwoty. Wystarczy wspomnieć, że w przypadku śmierci dziecka, odszkodowanie rzadko przekracza 10 000 zł, a jeśli chodzi o złamania, skręcenia lub inne drobne urazy, ubezpieczyciel wypłaca najczęściej kilkanaście złotych. Dzieje się tak, ponieważ składka na ubezpieczenie szkolne jest niska, a co za tym idzie — maksymalna suma ubezpieczenia nigdy nie będzie wystarczająca. Ponadto, ten rodzaj polisy grupowej ma zazwyczaj wąski zakres ochrony, tzw. ryzyk, czy sytuacji, w których odszkodowanie zostanie wypłacone. Za to zawiera szereg wykluczeń i działa na ograniczonym terytorium. Jak można się domyślić, są to zdarzenia, które są wyłączone z ubezpieczenia. Może się zatem okazać, że szkolne ubezpieczenie nie wystarczy podczas ferii zimowych.

Dobre ubezpieczenie na ferie zimowe — czyli jakie

W tym miejscu pojawia się pytanie, jakie ubezpieczenie na ferie wybrać dla dziecka? Na co zwrócić szczególną uwagę? Wszystko zależy od tego, gdzie na ferie wybiera się Twoja pociecha i jakie atrakcje na nią czekają. Jeśli zaplanowaliście wyjazd za granicę, a ubezpieczenie z biura podróży zapewnia niewielką ochronę, warto wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne z szerokim zakresem ochrony. Taka oferta zawiera najczęściej:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie assistance,
  • ubezpieczenie bagażu.

Jeśli Twoje dziecko spędza ferie na obozie, warto rozważyć również zakup ubezpieczenia sprzętu np. narciarskiego i elektronicznego. Podczas zabawy nietrudno bowiem  o uszkodzenie nart lub telefonu komórkowego.

Ubezpieczenie na ferie zimowe — na co zwrócić uwagę

Kluczową kwestią w przypadku każdej polisy jest suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić w ramach odszkodowania. Jeśli chodzi o polisę NNW, suma ta nie powinna być mniejsza niż 30 000 zł. Natomiast w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia kwota ta powinna wynosić co najmniej 200 000 zł. Jeśli Twoje dziecko spędza ferie zimowe poza granicami naszego kraju i będzie tam jeździć na nartach suma gwarancyjna kosztów leczenia i ratownictwa powinna być jeszcze wyższa. Inaczej może dojść do niedoubezpieczenia, czyli sytuacji, w której wysokość odszkodowania okaże się adekwatna do poniesionych strat. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na listę wyłączeń, czyli sytuacji, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Najważniejsze jest to, aby lista ryzyk była dopasowana do Twojego dziecka i jego aktywności podczas wakacji zimowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na ferie

Wszystko zależy oczywiście od wariantu ubezpieczenia, zakresu ochrony oraz oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Składka na ubezpieczenie turystyczne to jednak niewielki wydatek w stosunku do odszkodowania, które zostanie wypłacone. Wysokość składki na ubezpieczenie turystyczne zaczyna się bowiem od 5 zł dziennie. Warto jednak dokładnie przeanalizować kilka ofert. Czasem zdarza się, że wyższa składka wcale nie oznacza większej ochrony. Pamiętaj, że możesz wykupić kilku polis, a ubezpieczenie na ferie dla Twojego dziecka może mieć krótkotrwały charakter. Dzięki temu zapłacisz wyłącznie za okres, w którym Twoja pociecha przebywa na zimowisku,

Ubezpieczenie na ferie dla dziecka — podsumowanie

Chociaż ferie to czas to czas odpoczynku i beztroskiej zabawy, aktywność na dworze bardzo łatwo może skończyć się urazem. W takim przypadku ubezpieczenie szkolne NNW zapewnia symboliczne wsparcie finansowe. Jeśli chcesz zagwarantować swojemu dziecku pełną ochronę w czasie ferii, wybierz prywatne ubezpieczenie turystyczne.