Skip to main content

Zima to jeden z najtrudniejszych okresów dla kierowców Nic dziwnego, że zainteresowanie ofertami firm ubezpieczeniowych wzrasta w tym czasie nawet o 30%. Kierowcy zdają sobie sprawę, że dobry sprzęt i zimowe opony to dziś za mało, aby zagwarantować bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Wypadki i kolizje zimą — statystyki

Paradoksalnie, kiedy na drodze panują niekorzystne warunki, wypadków jest mniej. Jak podaje Komenda Główna Policji, w lipcu i sierpniu dochodzi do ponad 6 000 wypadków, podczas gdy zimą jest ich o prawie 2 000 mniej. Wynika z tego, że w grudniu, styczniu i lutym kierowcy jeżdżą ostrożniej. Co więcej, decydują się na dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia pojazdu. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC rośnie w tym okresie zainteresowanie wariantem rozszerzonym — Autocasco (AC samochodu).

Ubezpieczenie na zimę — OC to za mało

Polisa OC to absolutne minimum, jeśli chodzi o polisę samochodu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jak sama nazwa wskazuje, zabezpiecza Cię tylko przed konsekwencjami finansowymi, jeśli wyrządzisz szkody osobom trzecim, np. w wyniku kolizji. Jeśli jednak Twoje auto również zostanie uszkodzone, koszty naprawy będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Wypadki na śliskiej drodze to nie jedyny problem. Co zrobisz, jeśli zamarznie Ci olej w samochodzie albo zamki? Niskie temperatury sprzyjają niestety takim sytuacjom, a wówczas ubezpieczenie OC na nic się zda.

Jakie ubezpieczenie na zimę

Dobra polisa AC gwarantuje Ci wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia pojazdu (nawet, jeśli to Ty jesteś sprawcą) lub jego kradzieży. Wiadomo przecież, że o wypadek na śliskiej drodze nietrudno, ale nie są to jedyne problemy, które mogą Cię spotkać, kiedy temperatura spadnie poniżej zera. Kiedy samochód odmówi posłuszeństwa, zamki zamarzną, a silnik nie będzie chciał odpalić, świadomość, że za kilkanaście dni otrzymasz odszkodowanie, nie przeniesie Cię do ciepłego domu. Podczas wypadku lub awarii zimą liczy się pomoc tu i teraz. Właśnie dlatego, kiedy wybierasz ubezpieczenie zwróć uwagę na zakres usług w wariancie assistance. Sprawdź, czy umowa gwarantuje holowanie pojazdu bez ograniczenia odległości. Czasem spotyka się ograniczenia, np. holowanie uszkodzonego pojazdu do 10 km. Zapytaj również o to, czy ubezpieczyciel zapewnia pojazd zastępczy na czas naprawy pojazdu.

Ubezpieczenie na zimę a wyjazd za granicę

Jeśli w okresie zimowym planujesz wyjazd za granicę (np. w czasie ferii), sprawdź, czy zakres ochrony Autocasco obowiązuje również poza granicami naszego kraju. Uwaga! Nawet jeśli posiadasz wyłącznie ubezpieczenie OC, pamiętaj o wyrobieniu Zielonej Karty. To dokument, który potwierdza, że posiadasz ważne ubezpieczenie komunikacyjne.

AC krótkoterminowe — czy warto wykupić je zimą

Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie i komfortowo, ale uważasz, że dodatkowa ochrona nie będzie Ci potrzebna przez cały rok, dobrym rozwiązaniem będzie umowa krótkoterminowa. Trudno jednak będzie przewidzieć, kiedy przyjdzie prawdziwa zima, która jak zwykle, zaskoczy drogowców. Doświadczenie z poprzednich lat pokazuje, że Wielkanoc coraz częściej przypomina aurą Boże Narodzenie, a zimowe opony mogą przydać się jeszcze w kwietniu.

Ubezpieczenie samochodu na zimę

Najlepsze ubezpieczenie samochodu to takie, które chroni Ciebie i Twoje auto przez cały rok. Kiedy wybierasz polisę komunikacyjną, powinieneś jednak myśleć perspektywicznie. Przy wyborze ubezpieczenia wyobraź sobie, co może zdarzyć się na śliskiej drodze w mroźny, zimowy wieczór albo o poranku, kiedy zdrapujesz lód z zamarzniętych szyb i okazuje się, że silnik nie chce odpalić. Nie pozwól, aby zima zaskoczyła Cię tak, jak każdego roku zaskakuje drogowców.