Skip to main content

Ubezpieczenie Bagażu

Kiedy wyruszasz w wakacyjną podróż czy służbowy wyjazd, bagaż jest ostatnią rzeczą, o którą chciałbyś się martwić. Kupno biletu, załatwienie noclegu czy zamieszanie na lotnisku lub dworcu są wystarczająco absorbujące i wolałbyś mieć pewność, że zarówno Ty jak i Twój bagaż dotrą bezpiecznie na miejsce. Może zdarzyć się jednak, że Twoja walizka gdzieś się zawieruszy, zostaniesz okradziony, a potrzebny Ci do wypoczynku lub pracy sprzęt zostanie uszkodzony. Ubezpieczenie bagażu w podróży zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa. Spokojny lot lu przejazd, podczas którego nie będziesz musiał martwić się o swój dobytek, Ubezpieczenie bagażu pozwoli Ci cieszyć się wyjazdem, bez względu na to, co stanie się z Twoim bagażem.

Na czym polega ubezpieczenie bagażu podróżnego

Ubezpieczenie Bagażu, Ubezpiecznie Bagażu LotniczegoUbezpieczenie bagażu to rodzaj zabezpieczenia na wypadek zniszczenia, zagubienia lub kradzieży Twojego bagażu. Polisa ta może być częścią szerszego ubezpieczenia turystycznego – obok pokrycia kosztów ewentualnego leczenia, pomocy prawnej, ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków i Assistance – lub osobną polisą. Może stanowić element pakietu wykupionej wycieczki w biurze podróży. Może też być dodatkowym składnikiem opłaty za pojedynczy kurs lub przelot samolotem. Na ogół nie jest czymś, co zawiera się w cenie samego biletu. Ubezpieczenie bagażu podróżnego kupuje się osobno. Biura podróży, linie lotnicze i ubezpieczalnie prowadzą własne polityki ofertowe i warto ją dokładnie przeanalizować, planując dalszą podróż z wartościowym bagażem.

Co możesz ubezpieczyć

Ze względu na to, że nie ma prawnej definicji bagażu podróżnego, nie zawsze pokrywa się to z potocznym rozumieniem tego, co przewozisz To co możesz ubezpieczyć powinno być jasno wykazane w Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) oraz docelowo – w umowie. Zwykle bagaż rozumiany jest jako walizki, nesesery, plecaki i torby wraz z zawartością stanowiącą zwyczajowo zabieranych w podróż. Do tej grupy zaliczamy m.in. odzież, obuwie, przedmioty higieniczne, ręczniki lub kosmetyki. Droższe pakiety obejmują dodatkowo, np. sprzęt sportowy. Nieco trudniej ubezpieczyć sprzęty elektroniczne – telefony, laptopy, zegarki. W tym przypadku w grę wchodzą tzw. rozszerzenia, czyli zwiększony zakres ubezpieczenia. Są jednak takie rzeczy, które są wyłączone z ubezpieczenia bagażu. Możemy do nich zaliczyć, m.in. kosztowności, karty kredytowe, papiery wartościowe oraz przedmioty nietrwałe.

Ubezpieczenie bagażu – oferta

Zasadniczo, każde ubezpieczenie bagażu podróżnego ma zastosowanie w przypadku:

kradzieży – firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie w wypadku udokumentowanej kradzieży, do której doszło pomimo dopełnienia starań przez podróżnego, by bagaż chronić. W umowie wyraźnie wykazane powinny być sytuacje, w których ubezpieczenie zostanie wypłacone – mogą to być kradzież z przechowalni lub innego miejsca, w którym bagaże są pod opieką przewoźnika, kradzież z zamkniętego pokoju hotelowego lub z bagażnika autokaru. Bardzo ważne jest to, aby udowodnić, że bagaż został skradziony. Warto zatem zgłosić kradzież na policji oraz mieć przy sobie pokwitowanie zdania bagażu.

Polisa zadziała również wtedy, kiedy dojdzie do zniszczenia bądź uszkodzenia Twoich rzeczy. Odszkodowanie należy Ci się również, jeśli z przyczyn niezależnych od Ciebie, bagaż zostanie zniszczony, np. w skutek pożaru w hotelu, huraganu, trzęsienia ziemi, wypadku autokarowego lub katastrofy lotniczej,

Kolejnym przykładem jest opóźnienie w dostarczeniu bagażu. Przeciągający się czas odbioru Twojego bagażu, np. z powodu złej organizacji po stronie przewoźnika. Jeśli czas oczekiwania na odbiór Twojego bagażu przekraczy wskazany w OWU okres, bagaż uznaje się za opóźniony. Wówczas masz prawo domagać się rekompensaty za rzeczy, które musiałes kupić, z powodu braku własnego bagażu. OWU powinno zawierać wykaz tych rzecz. Z reguły zalicza się do nich żywność, wodę, odzież i środki higieniczne, a zwrot kosztów następuje na podstawie paragonów, więc nie należy ich wyrzucać,

 Innym przykładem, w którym ubezpieczenie zadziała jest zaginięcie Twoich rzeczy. Może zdarzyć się bowiem, że bagaż zgubi z winy przewoźnika lub przechowalni. Częstą procedurą jest poszukiwanie go przez 30 dni. Jeśli po tym czasie nie znajdzie się, jest uznawany za zaginiony. Podstawą do odszkodowania jest pokwitowanie zdania bagażu, paragony i inne dowody zakupu lub własności zaginionego mienia.

Kiedy ubezpieczenie bagażu lotniczego nie działa?

Ubezpieczenie bagażu w samolocie nie zwalnia Cię z postępowania w sposób odpowiedzialny i zachowania zdrowego rozsądku.Pozostawianie walizki bez opieki, nieostrożne obchodzenie się z nim i powstałe w wyniku tego szkody, wykluczają możliwość otrzymania odszkodowania. Należy pamiętać, że ubezpieczenie nie dotyczy sytuacji, w których bagaż zostanie uszkodzony lub zaginie z winy samego zainteresowanego. Analogicznie sprawa wygląda, jeśli uszkodzeniu uległa sama torba, ale nie jej zawartość lub uszkodzenie przedmiotów wynikła z ich fizycznych właściwości. Ubezpieczenie nie obejmuje przedmiotów skradzionych przez podróżnego oraz skonfiskowanych przez policję, czy inne służby na potrzeby działań operacyjnych.

Ubezpieczenie bagażu w samochodzie

Podróżowanie samolotem czy pociągiem to jedno, ale nie w każdą trasę wybierzesz się takim środkiem transportu. Najczęściej podróżujemy samochodem. W takiej sytuacji wystarczy chwila nieuwagi podczas postoju, aby bagaż zniknął bez śladu. Niezależnie czy lecisz za ocean czy wyskakujesz na weekend w polskie góry, zniszczenie lub utrata bagażu będzie równie dotkliwa. Czy taki bagaż, który zabierasz ze sobą w prywatną podróż Twoim własnym środkiem lokomocji również może być chroniony? Jak najbardziej. Przed wyruszeniem w drogę, oprócz ubezpieczenia samochodu i rodziny, możesz również wykupić ubezpieczenie od kradzieży bagażu pozostawionego w samochodzie lub jego zniszczenia w wyniku wypadku lub sił przyrody. W OWU znajdziesz szczegółowy wykaz przedmiotów objętych ubezpieczeniem oraz sytuacji, w których odszkodowanie jest wypłacane. Pamiętaj jednak, że podróż własnym samochodem nie zwalnia Cię z konieczności odpowiedniego zabezpieczenia bagażu. Jeśli korzystasz z parkingu, koniecznie zachowaj paragonu. Zadbaj o stan zamków w samochodzie. Unikaj niebezpiecznych miejsc, zamieszek i obszarów konfliktów. Dzięki temu unikniesz niebezpiecznych sytuacji. A jeśli coś się stanie – otrzymasz odszkodowanie. Musisz pamiętać, że takie ubezpieczenie bagażu w samochodzie działa tylko do pewnej określonej kwoty i zazwyczaj nie chroni bardzo drogiego sprzętu elektronicznego czy kosztowności.

Ubezpieczenie bagażu – cena

Ubezpieczenie Bagażu, Ubezpiecznie Bagażu LotniczegoKażde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoją politykę cenową. Nie da się zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu podróżnego. To zależy od oferty – od tego czy jest wliczona już w pakiet ubezpieczenia wycieczki, czy może jest tylko dodatkową usługą wykupywaną na lotnisku. Stawki za pojedyncze bagaże zaczynają się już od kilku złotych. Jeśli nie podróżujesz z czymś szalenie wartościowym, nawet najtańszy wariant może okazać się opłacalny. Dobrym rozwiązaniem jest wybór pakietu. Wówczas ubezpieczenie bagażu jest włączone w ubezpieczenie podróżne i ostatecznie zapłacisz za nie mniej. Cena polisy jest uzależniona od jej zakresu oraz od wartości samego bagażu. Im cenniejszy, tym ubezpieczenie będzie droższe. Znaczenie ma również to, czy ubezpieczasz się samodzielnie, czy robi to za Ciebie biuro podróży. Jeśli wybierasz tę drugą opcję, nie masz wpływu na ubezpieczyciela, który ma Cię chronić. Decydując się ubezpieczenie bagażu podczas samodzielnego wyjazdu, masz możliwość porównania cen. Pomoże Ci w tym specjalny kalkulator, który znajdziesz na naszej stronie. Choć wielu osobom ubezpieczenie bagażu może wydawać się zbędnym wydatkiem. Perspektywa zupełnie się zmienia, kiedy tracisz ubrania, telefon, najpotrzebniejsze środki do życia, gdzieś w obcym kraju i liczyć wyłącznie na drobne, które zostały Ci w kieszeni. Wymarzone wakacje zamieniają się wówczas w koszmar.

Co robić, gdy zaistnieje szkoda?

W przypadku zgubienia, bądź zniszczenia bagażu z winy przewoźnika, w pierwszej kolejności należy zgłosić skargę. Przewoźnik ma on obowiązek zająć się Twoją sprawą w określonym terminie, który został ustalony w międzynarodowej konwencji, dotyczących ruchu lotniczego. Podstawą do odwołania się jest odpowiednie zaświadczenie . Przypadek kradzieży musi być ponadto zgłoszony policji. Po dopełnieniu formalności, możesz składać wniosek o odszkodowanie u swojego ubezpieczyciela. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własne procedury i środki odwoławcze w celu uzyskania odszkodowania za szkodę. Powinny być one opisane w ramach dokumentacji OWU. Zazwyczaj wymagane jest wypełnienie formularza, w którym szczegółowo poszkodowany musi opisać swoją szkodę, opis zdarzenia, które do niej doprowadziło, sporządzić listę utraconych lub zniszczonych przedmiotów, wraz z kompletem podpierającej wniosek dokumentacji. Przyda się – w zależności od typu zdarzenia – bilet za wykupiony przelot lub przejazd, kwit bagażowy, kopia formularzy złożonych u przewoźnika, protokół ze zgłoszenia kradzieży, rachunki za parking, przechowalnie, czy hotel. Pomocne też będą, ewentualne dowody zakupu zniszczonych lub zagubionych przedmiotów, które były częścią bagażu. Pamiętaj jednak, że odszkodowanie może być wypłacone tylko do pewnej maksymalnej kwoty, na którą podpisywałeś umowę.

Kontakt

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z naszymi ekspertami