Skip to main content

Dom to nasze schronienie. Miejsce, które powinno dawać nam poczucie bezpieczeństwa. Czy to możliwe, kiedy nie jest ubezpieczone? Wówczas wypadek w postaci zalania, czy pożaru może zniszczyć cały Twój dobytek. Ubezpieczenie mieszkania to sposób na to, aby móc spać spokojnie. Pojawia się jednak pytanie? Jak wybrać najlepszą polisę. Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania? Tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego warto

Ubezpieczenie mieszkania, w przeciwieństwie do OC samochodu, jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Wyjątkiem jest kredyt hipoteczny, wówczas bank zobowiązuje kredytobiorcę do ubezpieczenia nieruchomości.Szacuje się, że ponad 60% Polaków ubezpieczył swoje mieszkanie. Nie trudno się dziwić. Straty, jakie może spowodować zwykłe zalanie są ogromne w porównaniu z kwotą, którą trzeba przeznaczyć na ubezpieczenie mieszkania. Zalania to zresztą jedna z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się właściciele mieszkań. Naprawa szkód u sąsiada, wymiana podłogi u siebie. To ogromne wydatek, którego większość z nas nie pokryje z domowego budżetu. Nie mówiąc już o tak drastycznych przypadkach, jak powódź czy pożar. To może się zdarzyć wszystkim, ale nie Tobie, prawda? To przecież tragedie, o których słyszysz w telewizji, czytasz w internecie. Aż do momentu, kiedy to Twój dobytek jest w niebezpieczeństwie. Strzeżony, zawsze ubezpieczony – to powiedzenie warto potraktować dosłownie, aby mieszkanie było miejscem, do którego zawsze będzie można wrócić.

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę

Ubezpieczenie nieruchomości, domu lub mieszkania, daje ogromne możliwości. Osoby, które wybierają ubezpieczenie mieszkania, zazwyczaj kierują się ceną oraz zakresem polisy, czyli tym, co podlega ubezpieczeniu.

Zakres ubezpieczenia

Polisa mieszkaniowa, w swojej podstawowej formie, dotyczy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Co obejmuje taka polisa? Ubezpieczenie to chroni mury nieruchomości oraz jej stałe elementy. Do takich elementów zaliczamy: drzwi, okna, ściany działowe, instalacje (np. wodno-kanalizacyjna), urządzenia, które pozwalają użytkować mieszkanie, np. grzejniki. Istnieje możliwość rozszerzenie polisy o ubezpieczenie tak zwanego mienia ruchomego. W jego skład wchodzą między innymi:urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt elektroniczny, meble, ubrania oraz pieniądze. Część mienie nie podlega ubezpieczeniu, jednak zależy to od konkretnej umowy ubezpieczeniowej. Szczegółowe informacje można znaleźć w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Takich czynników może być aż 100 i są wyodrębniane dla każdego rozszerzenia. Najczęściej jednak z ubezpieczenia są wyjęte: wartościowe przedmioty, złoto w sztabkach, zawilgocone ściany, straty spowodowane powodzią (jeśli na danym terenie klęski żywiołowe mają charakter cykliczny), szkody, które wpływają na wygląd budynku (np. graffiti), wady konstrukcyjne lub uszkodzenie komputera na skutek zawirusowania.

Cena polisy

Cena podstawowej polisy waha się od 50 do 250 zł w skali roku. Kwota ubezpieczenia mieszkania zależy jednak od wielu czynników,

  • Kondygnacji, na której znajduje się mieszkanie

Ubezpieczenie mieszkania, które znajduje się na ostatnim piętrze lub na parterze będzie droższe. Powód jest prosty – w takich mieszkaniach statystycznie częściej dochodzi do problemów, które kończą się wypłatą ubezpieczenia. W przypadku lokalu, który znajduje się na najniższym piętrze może dojść do zalania w wyniku awarii sieci kanalizacyjnej. Jeśli chodzi o mieszkania na ostatnim piętrze – straty może spowodować, np. przeciekający dach.

  • Historia ubezpieczeniowa właściciela mieszkania

Polisa będzie droższa również wtedy, kiedy w mieszkaniu zdarzały się już problemy. Oznacza to, że pieniądze z polisy przeznaczono już na pokrycie szkód. A co za tym idzie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sytuacja może się powtórzyć .

  • Zakres ubezpieczenia

Tak jak wspominaliśmy, cena ubezpieczenia zależy również od tego, co obejmuje polisa. Z oczywistych względów, podstawowy wariant ubezpieczenia będzie najtańszy. Pytanie, czy warto oszczędzać na własnym bezpieczeństwie? Dobrym rozwiązaniem będzie rozszerzenie odszkodowania o włamanie z kradzieżą i rabunkiem oraz polisę odpowiedzialności cywilnej. Ta ostatnia będzie doskonałym zabezpieczeniem, jeśli mieszkasz w bloku i obawiasz się, że możesz zalać sąsiadów.

  • Własne zabezpieczenia

Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają tego, aby właściciel mieszkania zamontował w lokalu solidne zamki oraz alarm. Dzięki takim zabezpieczeniom, często można liczyć na atrakcyjną ofertę ubezpieczenia mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania – co warto sprawdzić

Największym problemem w przypadku polisy mieszkaniowej jest zjawisko nazywane niedoubezpieczeniem. Mówimy o niej w przypadku, kiedy suma ubezpieczenia jest zaniżona w stosunku do ceny rynkowej lokalu. Często, perspektywa niskiej ceny może być atrakcyjna w danym momencie. Warto jednak sprawdzić, jak to przekłada się na kwotę, która będzie wypłacona w przypadku wystąpienia strat. Niedoubezpieczenie może doprowadzić do tego, że pieniądze z polisy nie wystarczą na naprawę zaistniałych strat. A wówczas ubezpieczenie nie spełni swojej funkcji.