Skip to main content

Czasem wystarczy tylko chwila, aby doszło do zalania mieszkania. Awaria zmywarki do naczyń lub zepsuta pralka mogą wywołać w Twoim mieszkaniu istną powódź. A jak wiadomo, żywioł ten nie jest łaskawy dla podłogi. Kiedy przyjdziesz za późno, czeka Cię już tylko remont. Co zrobić, aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją? Co robić, aby w przypadku zalania otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia?

Zalane mieszkanie — przyczyny

Statystki pokazują, że zalanie to najczęstsza przyczyna wypłaty odszkodowania z polisy mieszkaniowej. Wyobraź sobie, że ustawiłeś godzinę, w której pralka ma się uruchomić automatycznie, ale okazuje się, że urządzenie się zepsuło i woda leje się strumieniami, a Ty jesteś nieobecny. Wbrew pozorom rozwiązania, które miały ułatwić nam życiem, stają się czasem przyczyną problemów. Awaria sprzętu AGD, zapchany odpływ, cieknący kaloryfer, zepsuta uszczelka lub zwykłe roztargnienie — i nieszczęście gotowe. Co więcej, rozmiar strat zależy w dużej mierze od tego, jak szybko uda Ci zareagować. Jeśli jesteś w mieszkaniu, zadziałasz błyskawicznie. A co w sytuacji, gdy nie ma Cię w domu? Kiedy jesteś w pracy albo co gorsza — wyjechałeś na wakacje. Wówczas zalaniem zagrożone jest nie tylko Twoje mieszkanie, ale również mieszkanie sąsiada.

Ubezpieczenie mieszkania — dlaczego warto

Nie da się ukryć, że remont kuchni czy łazienki nie należy do najtańszych. W takiej sytuacji ubezpieczenie mieszkania jest jedynym ratunkiem. Inaczej koszty remontu będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. A przecież nikt z nas nie jest przygotowany na niemiłą niespodziankę w postaci zalania. Koszt zalania mieszkania może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. W tym przypadku wysokość składki mieszkaniowej jest niczym, w porównaniu z wydatkami związanymi z remontem. Do tego nierzadko dochodzą jeszcze nerwy oraz problemy z poszkodowanymi sąsiadami, którzy będą musieli ponownie malować sufit i najpewniej liczą, że nie będą musieli robić tego z własnej kieszeni. W takich sytuacjach pojawia się pytanie, jaki jest zakres ochrony polisy mieszkaniowej? Które szkody pokrywa odszkodowanie? Warto to sprawdzić, zanim dojdzie do zalania lub innego losowego zdarzenia.

Zalanie mieszkania a wypłata odszkodowania

Przede wszystkim, warto mieć świadomość, że odszkodowanie z ubezpieczenia mieszkania pokrywa koszty remontu mieszkania wyłącznie osoby ubezpieczonej. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo — jeśli dojdzie do awarii zmywarki w Twojej kuchni, ubezpieczenie pokryje wyłącznie naprawę szkód w Twoim mieszkaniu. Szkoda sąsiada może zostać naprawiona tylko wtedy, kiedy posiadasz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Analogicznie, jeśli to Ty zostaniesz zalany przez sąsiada z góry, może zdarzyć się tak, że będziesz musiała skorzystać z własnej polisy, bo Twój sprawca nie jest ubezpieczony, To rozwiązanie wydaje się dość wygodne i praktyczne, ale wówczas musisz liczyć się z tym, że w przyszłości Twoja składka na ubezpieczenie mieszkania wzrośnie. Należy pamiętać również o tym, że w niektórych przypadkach, sąsiad nie ponosi odpowiedzialności za szkodę. Przykładowo, jeśli domniemany winowajca udowodni, że zalanie jest wynikiem uszkodzenia przewodu spustowego, potocznie zwanego pionem, może się okazać, że winę za zalanie ponosi administracja budynku, a nie jego mieszkaniec. Do zadań administracji mieszkaniowej należy bowiem konserwacja budynku oraz przegląd instalacji we wszystkich mieszkaniach.

Zalanie mieszkania — zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela

Po samym zdarzeniu warto udokumentować to, w jakim stanie jest mieszkanie po zalaniu, np. robiąc zdjęcie. Ponadto, należy ustalić godzinę zdarzenia, szacowane straty, okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia dane osobowe sprawców, poszkodowanych oraz świadków, a także numer swojej polisy. Szkodę należy zgłosić do trzech dni od zdarzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przez dłuższy czas byłeś nieobecny. O zdarzeniu możesz poinformować osobiście, telefonicznie lub przez internet. Co dalej? W przeciągu siedmiu dni ubezpieczyciel ma obowiązek ustalić okoliczności zdarzenia. Odszkodowanie z polisy mieszkaniowej powinno zostać wypłacone do trzydziestu dni od zakończenia wszystkich formalności.

Zalanie mieszkania — nie wszystko musi być na Twojej głowie

Zalanie mieszkania to nie lada problem. Dzięki ubezpieczeniu mieszkania nie zostaniesz z nim całkiem sam. Wsparcie finansowe w postaci odszkodowania z ubezpieczenia mieszkania pozwoli Ci wyremontować mieszkanie i przywrócić je do stanu sprzed zalania, bez nadwyrężania domowego budżetu i bez konieczności zaciągania pożyczki.